Jak vybrat myš?

Vertikální myš

Myš k počítači nebo notebooku výrazně usnadní vaši práci. Ať už sháníte myš na programování, nebo herní myš, je potřeba vzít v potaz několik zásadních parametrů - mezi nejdůležitější patří technologie snímání, typ připojení, ale také její tvar. Abyste nesáhli vedle, sepsali jsme pro vás několik tipů pro výběr myši.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Typy myší

Herní myš

Herní myš se vyznačuje především programovatelnými tlačítky, které lze přiřadit k různým povelům. Zpravidla jsou drátové a podsvícené v různých barvách. Pyšní se vysokou hodnotou DPI, tedy citlivostí myši.

 • Větší množství tlačítek

 • Programovatelná tlačítka

 • Vysoká hodnota DPI

 • Vyšší cena

Herní myši

Bezdrátové myši

Bezdrátové myši jsou vhodné především k notebookům a tabletům. Výdrž baterie závisí na konkrétním modelu. Některé myši využívají výměnné baterie, jiné lze nabíjet pomocí kabelu a zároveň je přitom používat. Dosah bezdrátových myší se pohybuje okolo 25 metrů a lze je připojit i k několika zařízením současně.

 • Bluetooth připojení umožňuje využívat bezdrátovou myš také k tabletu, případně telefonu.

 • WiFi připojení využívá bezdrátový USB přijímač, který zapojíte do PC nebo notebooku.

 • Využijete je i u mobilů nebo tabletů

 • Uživatelské pohodlí

 • Dosah až 25 m

 • Připojení k více zařízením současně

 • Vyšší hmotnost (kvůli vestavěné baterii)

 • Baterie se může vybít v nejméně vhodnou chvíli

 • WiFi připojení vyžaduje snímač

Bezdrátové myši

Vertikální a ergonomická myš

Bolest zápěstí a zánět karpálního tunelu způsobený nepřirozenou polohou ruky, když dlouho pracujete s myší, pomáhají vyřešit ergonomicky tvarované myši. Speciální konstrukcí je vertikální tvar, navržený tak, aby paže zůstala v poloze, která je jí přirozená a svaly a šlachy nebyly tolik namáhané.

 • Nenamáhají svaly a šlachy v ruce

 • Udržují ruku v přirozené poloze

 • Snižují riziko zánětu karpálního tunelu

 • Ze začátku vám může přijít ovládání neohrabané

Vertikální myši

Myš pro leváky

Myš vhodná pro leváky by měla mít univerzální design a tlačítka umístěná tak, aby je bylo možné pohodlně ovládat malíčkem, pokud jsou umístěna na levé straně. Ergonomicky tvarované myši přesně kopírující dlaň budou pro leváky nepohodlné, neboť v drtivé většině počítají s pravorukým uživatelem - najdete však i speciálně konstruované pro leváky.

 • Pohodlnější užívání

 • Lepší dosah na tlačítka

Myši pro leváky

Pokud vám nepostačí myš, můžete se porozhlédnout po dalších ovládacích prvcích, jako je Presenter, Touchpad/Trackpad, Trackpoint nebo Trackball.

Zobrazit více

Presenter je bezdrátově připojen k počítači a umožňuje přepínat slidy u prezentace, případně přidává ještě laserové ukazovátko a další funkce.

Touchpad/Trackpad je doménou notebooků, jde o dotykovou plochu, kde kurzor ovládáte pohybem po ní a často lze také používat různá gesta.

Trackball je alternativa k myši, u níž ovládáte kurzor pomocí koule umístěné na boku zařízení. Výhodou je přesnost pohybu, naopak jeho rychlost je nízká.

Parametry

Optická vs. laserová myš

Je v tom opravdu takový rozdíl, čím myška snímá pohyb vaší ruky?

 • Optická myš snímá pohyb senzorem s LED diodami. Kurzor se poté posune na základě výpočtu obrazu podloží. To ovšem také znamená, že lesklý nebo hrubý povrch může myš zmást a s vaším pokynem si neporadí. Jednoduchým řešením může být podložka pod myš.

 • Laserová myš snímá pohyb soustavou laserových diod. Jsou sice dražší než LED v optických myších, avšak odmění se vyšší přesností snímání i rychlých pohybů. Překážkou pro ně není ani členitý povrch, který by mohl dělat potíže optickým myším.

 • BlueTrack využívá modrou LED diodu, která je mnohem přesnější než červená, a modrou čočku, díky které snímá na jakémkoliv povrchu, včetně skla.

 • V-Track využívá výrobce A4Tech, stejně jako v případě BlueTrack je její hlavní devizou možnost fungovat přesně na každém povrchu.

Citlivost snímání

Citlivost se vyjadřuje v jednotkách DPI. Obvykle ji lze nastavovat v různém rozmezí a po různých skocích. Základní myši dosahují hodnot mezi 1000–2000 DPI, naopak profesionální či herní myši mohou dosahovat i 12 800 DPI a výše. V praxi ovšem maximální hodnotu využije jen málokdo.

Programovatelná tlačítka

Některé myši jsou vybaveny speciálními tlačítky s různými doplňkovými funkcemi. Nejčastější je přiřazení funkce o krok vpřed/zpět, kterou oceníte především ve webovém prohlížeči. Přiřazení funkce k tlačítku využijí především hráči počítačových her. Tlačítka také umožňují v reálném čase nastavovat citlivost myši, nebo DPI dočasně výrazně snížit. K lepším myším dostanete i ovladače, v nichž můžete funkce jednotlivých tlačítek měnit.

K vybraným herním modelům je také možné zakoupit speciální závaží. Pokud je myš těžší, lze s ní snáze dosahovat přesnosti i při prudších pohybech.

Podle čeho vybírat

Ty připojení

Sháníte myš ke stolnímu počítači, kterou nebudete přenášet, ani často přepojovat k jinému zařízení? Pak zvolte kabelovou myš, kde nebudete muset řešit baterii. Myš k notebooku, se kterou budete často cestovat, by měla být bezdrátová. Pokud ji občas využijete i k jinému zařízení (například tabletu), zvolte verzi s Bluetooth připojením, které není omezené USB přijímačem, který je nutné zapojit do ovládaného zařízení.

Počet tlačítek

Počet tlačítek souvisí s účelem, jakému má vaše myš sloužit. Pokud potřebujete pouze brouzdat po internetu, nebo si zahrát solitaire, bude vám stačit myš se třemi až pěti tlačítky. Máte-li v plánu zahrát si PC hry, zvolte herní myš, která má tlačítek víc a bude konstruována tak, aby odvedla nejlepší službu - například vyšší hodnota DPI, barevné podsvícení a ergonomický tvar.

Tvar

Tvar konstrukce je zásadní především pro ty, kdo budou s myší manipulovat několik hodin denně. Vertikální myš je konstruována tak, aby držela ruku v přirozené poloze, kde nebude zbytečně namáhat svaly a šlachy. Na její ovládání je potřeba si chvíli zvykat, odměnou vám však bude bezbolestné zápěstí a odpočinuté ruce.

Vertikální ergonomická myš

Příslušenství

Klávesnice

Sety klávesnic a myší

Podložky pod myš

Laserová ukazovátka a prezentéry

Nejčastější dotazy

Co znamená DPI?

Údaj říká, o kolik pixelů na monitoru dokáže myš navést kurzor při pohybu na vzdálenost jednoho palce. Čím vyšší je, tím rychleji můžete kurzorem pohybovat. Kvalitnější myši umožní citlivost regulovat, u některých jsou na to přímo vyhrazená tlačítka nebo tuto funkci můžete na nějaké nastavit. Snížení citlivosti se hodí především tehdy, když potřebujete být přesní, s rychlejším pohybem totiž přesnost klesá.

Dělají se myši speciálně pro leváky?

Výrobci myslí i na levoruké uživatele myší, kteří by specificky pravoruké myši často ani ovládat nemohli. Najdete proto univerzální konstrukci, která je osově souměrná a postačí pouze změnit nastavení na vašem zařízení, ale také ergonomicky tvarované myši určené pro leváky.