Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Myši

Jak vybrat myš?

Myš je počítačovou periferií, kterou používáme pro přímou komunikaci s počítačem nebo notebookem. Pro výběr myši je důležité stanovit si kritéria a položit si několik jednoduchých otázek: jestli budete myš používat ke klasickému stolnímu počítači nebo k notebooku, jestli s ní budete často cestovat, jestli chcete levnou nebo dražší, jednoduchou nebo s více tlačítky, pro leváky nebo pro praváky. Alternativou pro myši jsou trackbally, trackpointy a touchpady.

Rychlé odkazy:
Laserové, k notebooku, optické, bezdrátové
Odkazy na osvědčené výrobce:
Logitech, Genius, Razer, Microsoft

 

S jakými druhy myší se můžeme setkat?

Na trhu existují různé druhy myší. Od druhů se odvíjí i cena, která se pohybuje zhruba od 100 Kč až do cca 4 000 Kč. Základní dělení je na kabelové a bezdrátové, optické a laserové. Bezdrátové myši se dělí na myši, které k počítači připojíte přes miniaturní USB přijímač nebo pomocí bluetooth.

Jaká myš je vhodná právě pro mě?

Důležité je, abychom si ujasnili, na co budeme myš používat. Pokud nekladete vysoké nároky, postačí pořídit si klasickou myš bez funkčních multimediálních tlačítek, v kabelovém provedení a s jednoduchým designem. Chceme-li trochu zainvestovat, můžeme zvolit z multimediálních myší, které nabízí různá funkční tlačítka orientovaná na multimédia, nebo myši s citlivým senzorem. Vlastníte-li notebook, můžete si pořídit menší myš, kterou budete moci s sebou bez problémů nosit, aniž by vám zabírala prostor v tašce.

Zcela odlišnou kategorií jsou herní myši, které jsou speciálně navrhovány pro potřeby hráče. Vyznačují se speciální ergonomií a možností volit si hmotnost, díky vyměnitelným závažím. Tyto vlastnosti umožňují hráčům dosahovat co nejlepších výsledků ve své oblíbené hře.

Jaký je rozdíl mezi optickou, bluetrack a laserovou myší?

Myši se dělí podle typu senzoru na optické, laserové a nejnovější bluetrack myši. Hlavní rozdíl mezi nimi je v citlivosti senzoru. Čím citlivější senzor bude, tím s námi myš bude lépe komunikovat, bude přesnější s lepším ovládáním. Přitom laserové a bluetrack myši využijete na různých typech povrchů.

Slovníček pojmů

BlueTrack

Technologie BlueTrack je založena na snímacím prvku, jehož základem je modrá LED dioda, ta umožní osvícení skoro 4x větší plochy než klasický optický snímač. Díky této vlastnosti je možné používat myš na většině povrchů, takže by už neměl být problém s materiály jako je saténové povlečení či koberec.
bleutrack
Bluetrack myš

USB a PS/2

Myš se k počítači připojuje buď přes kabel nebo bezdrátově. Pokud ji připojíte přes kabel, je vždy zakončen rozhraním a to buď USB konektorem nebo starším konektorem PS/2. Bezdrátové myši s počítačem komunikují také přes USB konektor, ale ten je přítomen u malého přijímače, prostřednictvím kterého bezdrátová myš komunikuje.

Trackball

Jedná se o větší kuličku, která je zabudovaná v zařízení a ovládá se přímo prstem.
trackball
Trackball

Trackpoint

S trackpointem se můžete setkat v případě klávesnic u notebooků. Je to bod, který je umístěn zhruba uprostřed klávesnice a ovládá se s ním kurzor.

Trackpoint u notebokové klávesnice

Touchpad

Touchpad je speciální dotyková plocha u notebooku nebo v externím provedení, určená pro ovládání kurzoru pomocí prstu.
touchpad
Touchpad u notebooku

 

Vybrat Myš podle parametrů

Rádce pro Vás připravil
czc.cz

Porovnat myši